top of page
IMG_6952.jpg

O nás

Jsme česká firma zabývající se vývojem a výrobou malých větrných elektráren se svislou osou otáčení. Naším cílem je dodávat našim zákazníkům kvalitní a ověřené produkty, které pomohou snížit jejich závislost na dodavatelích energie.

Náš příběh

Jádro OrbitEnergy tvoří dvojice zakladatelů, Michal Nečas a Adam Zadražil.

Michal se už od studia na vysoké škole zabýval energetickými úsporami a využitím energie z obnovitelných zdrojů. Když mu pak jeho známí ukázali koncept větrných turbín se svislou osou, okamžitě se pustil do jejich prototypování. Na 3D tiskárně vytvořil první designy lopatek a v improvizovaném větrném tunelu začal testovat jejich chování. Na toto navázal ve svojí diplomové práci kdy od zaměření na konstrukce staveb ukročil stranou k modelacím proudění větru a hledáním vhodných generátorů a dalších součástek.

Adam nejprve rozvíjel kariéru designéra. Má za sebou návrhy vlastní kolekce ocelového nábytku, dále pak pracuje na designových vychytávkách pro každodenní použití. Jeho vášeň pro materiály a proces výroby, se projevuje nejenom při navrhování, ale i při vlastní tvorbě. Nerad se setkává se slovy " toto nelze vyrobit " na základě kterých si potřebnou součást, nebo produkt vyvine a vlastnoručně vyrobí.

 

Oba kamarádi se potkali při navrhování venkovních workoutových hřišť. Adam nejprve velmi kriticky zhodnotil Michalovi návrhy, posléze spolu ale začali více spolupracovat což vyústilo na podzim roku 2020 v první prototyp turbíny s Daeriovým rotorem, kterou zde můžete vidět. Protože oba toto téma zaujalo, pokračovali ve vývoji a prototypování.

 

V současnosti spolupracují s dvěma vysokými školami. A nadále rozvíjejí současný trend lokální výroby elektrické energie z malých obnovitelných zdrojů.

IMG_0798.JPG

Realizace krok za krokem

  • Prvním krokem je provedení obhlídky místa. Je nutné zjistit, zdali se v okolí nenachází další překážky. Podle lokality je možné provést orientační výpočet možné energetické výroby. Vhodným doplňkem návrhu je provedení měření rychlosti větru v lokalitě.
     

  •  V druhém kroku dojde k vypracování indikativní cenové nabídky. Pokud je ze strany investora potvrzena, s ohledem na specifické podmínky každé realizace provedeme úpravu kotvení a přípravu projektu.
     

  • Třetím krokem je povolovací proces. V některých případech je možné provést systém bez povolení, někdy je nutné zajistit smlouvu s dodavatelem energie o dodávkách do sítě. Ve složitějších případech je pak nutné vyřídit stavební povolení, nebo územní řízení.

  • Ve čtvrtém kroku po odsouhlasení návrhu investorem a dotřenými orgány zahajujeme výrobu. Systém se skládá z kotevních prvků, nosné konstrukce, generátoru, elektroinstalace a lopatek. Výroba podle lokality a podmínek trvá od 2-5ti měsíců.
     

  • Pátým krokem je realizace turbíny. Dojde k přípravě kotevních bodů, vztyčení sloupu s generátorem a připojení systému do sítě. Po tomto kroku je systém plně funkční a předán k užívání.
     

  • Společnost OrgitEnergy následně zajišťuje pravidelný servis a kontroly systému na základě předem dohodnuté frekvence. Podle požadavků může být systém připojený na vzdálený monitoring. Životnost systému je odvislá od životnosti generátoru, která dosahuje 20ti let.

bottom of page